Deprese (smutek)
Deprese je častá porucha, ale nejedná se vždy o nemoc. Asi každý člověk nějakou mírnější depresi prožil, když se mu nedařilo, měl nějaký problém. Smutek není nic abnormálního a patří k životu zrovna tak jako radost.
Někdy jsou stavy deprese těžší, úporné, často provázené pocity úzkosti, strachu, stavy plačtivosti, beznaděje. Nechtějí odejít, vyčerpávají nás. V tomto případě neváhejte a jděte k lékaři co nejdříve.
K dalším projevům depresivní poruchy patří nejistota, nerozhodnost, podceňování se, pochybování o sobě, apatie, nezájem, pasivita, beznaděj, zpomalenost, nesoustředivost, nevýkonnost, zapomínání, neschopnost prožívat radost, pesimismus, úzkost, strach, nespavost, spavost, únava, vyčerpání, bolesti na hrudi nebo jiných částech těla, nechutenství, přejídání, zapomínání, vyčítání si, obviňování se, nezájem o sex, obviňování se, sebevražedné myšlenky.
Deprese se častěji vyskytují v období dospívání, u žen v přechodu a obecně ve vyšším věku. Někteří lidé mají deprese v určitých ročních obdobích, nejčastěji na podzim nebo na jaře.
Typické příklady deprese:
Příklad 1: "Nic mě nebaví, nemám nic, na co bych se těšil, jsem unavený a v noci se budím."
Václav má skleslou náladu, začal se stranit přátel, přestál se smát. Doma je také uzavřený do sebe, většinu času prospí. Přivedla ho manželka, protože si s ním neví rady.
Při vyšetření jsme zjistili ještě další příznaky deprese. Vážný důvod k depresi nemá, ale na počátku byl strach o matku, která měla mozkovou příhodu a byla dlouho v nemocnici.
Václav vypadal smutně, mluvil tichým hlasem, pomalu se pohyboval a nemohl se soustředit. Začali jsme léčbu antidepresivy. Václav nevěřil, že se z toho dostane, nedůvěřoval lékům. Naštěstí vytrval, pravidelně užíval léky a jeho stav se po 3 týdnech začal zlepšovat. Dnes užívá léky 4. měsíc a cítí se dobře.
Příklad 2: "Nejhůř se cítím ráno, nemůžu vstát z postele, do všeho se musím nutit."
Lenka má příznaky deprese, které se jí objevují téměř každý rok v podzimním období. Cítí se vyčerpaná, nic ji netěší, je nesoustředěná, smutná, ráno se cítí nejhůř. Hodně a dlouho spí a přesto je unavená, nevyspaná. Bojí se, že má Alzheimerovu demenci, protože si nic nepamatuje. Je přesvědčená, že se z toho nedostane, přestože má za sebou opakovanou zkušenost s úspěšnou léčbou.
Manžel ji přivedl k psychiatrovi, u kterého se léčila již dříve. Dostala léky, které jí už v minulosti pomohly. Užívá antidepresiva a postupně se její stav zlepšuje, i když ji lékař musí ještě povzbuzovat a vést k trpělivosti.
Příklad 3: "Jsem vyčerpaná bez nálady, nemohu se soustředit na práci, nic mě nebaví."
Katka přišla s přesvědčením, že má depresi a potřebuje se léčit. Četla o tom v novinách. Je unavená, často se bez důvodu rozpláče, nebo se neovládá a křičí na syna. To ji potom mrzí nejvíce.
Během pohovorů jsme zjistili, že hlavní důvod obtíží je někde jinde. Katka je nepřiměřeně přetížená v práci i doma, pečuje o nemocného syna. Hledali jsme způsob, jak její situaci zlepšit. Stanovila si priority a snaží se dělat jen to nejnutnější, rodina se víc zapojila do domácích prací.
Katka odjela na týdenní relaxační pobyt, kde se věnovala jen sobě. Vrátila se opět plná energie s chutí do práce. Ani jsme nemuseli použít léky.
Příklad 4: "Připadám si zbytečný, nemám z ničeho radost."
Pavel nemá chuť k jídlu, hubne. Stěžuje si, že ho nic netěší, připadá mu, že je každému jen na obtíž. V noci se budí. Před 3 měsíci přišel o práci a novou nemůže najít. V takovém stavu není schopen nic podnikat. Myslí si, že kdyby ho někdo viděl, určitě by ho nepřijal do práce. Je mu 54 let a nevidí šanci se ještě nějak uplatnit.
Ihned jsme začali s léčbou antidepresivy a současně psychoterapií. Nečekaně brzy se jeho stav změnil, již po 3 týdnech se cítil lépe. Začal hledat práci a přihlásil se na 2 konkurzy. Nebojí se s někým promluvit a věří, že problémy vyřeší.
Co mi pomůže?
Jako vždy je dobré vyhledat někoho, komu se můžete svěřit. Navštívit odborníka, který vám doporučí nejvhodnější léčbu.
Jsou to obvykle antidepresiva v kombinací s psychoterapií. V současné době jsou možnosti léčby již na mnohem vyšší úrovni než dříve. Máme poměrně velký výběr antidepresivních léků, které mají jen minimum nežádoucích účinků. Kromě depresivní nálady odstraňují i další příznaky jako jsou poruchy spánku, nechutenství, únavu apod.